اطلاعات عمومیمعرفی کتاب
موضوعات داغ

9 کتابی که قبل از مرگ باید بخوانید

9 کتابی که قبل از مرگ باید بخوانید

در مقاله امروز دوجلدی میخواهیم 9 شاهکار ادبی را که باید قبل از مرگ خوانده باشید ، معرفی کنیم. در ادامه ، خلاصه و چند خط از هر کتاب را میخوانیم.

‎1. صد سال تنهایی

‎قسمتی از کتاب : وقتی که نجار برای ساختن تابوت قدش را اندازه می گرفت از میان پنجره متوجه شدند که از آسمان گل های کوچک زرد رنگی فرو می بارد. باران گل تمام شب به صورت طوفانی آرام بر سر شهر بارید. بام خانه ها را پوشاند و جلوی درها را مسدود کرد. جانورانی که در هوای آزاد می خوابیدند در گل غرق شدند. آن قدر از آسمان گل فرو ریخت که وقتی صبح شد تمام خیابان ها مفروش از گل بود و مجبور شدند با پارو و شن کش گل ها را عقب بزنند تا مراسم تشییع جنازه در خیابان برگزار شود. (خرید کتاب صد سال تنهایی)

‎خلاصه : سرهنگ آئورلیانو بوئندیا در چند قدمی اعدام ایستاده است و گذشته مانند فیلمی از جلوی چشمان او می گذرد. کتاب با این صحنه است که شروع میشود. و بعد به شرح زندگی نسل های بعدی خانواده بوئندیا می پردازد. سبک این کتاب رئالیسم است.

کتاب صد سال تنهایی

2. ابله

قسمتی از کتاب : در یکی از واگن های درجه سه کنار پنجره ، دو نفر از سحر روبروی هم نشسته بودند. هر دو جوان بودند و هیچ یک باری همراه نداشت و چندان خوش سر و پُز نیز نبودند و هیأت هر دو بسیار چشمگیر بود و هر دو میخواستند عاقبت سر صحبت را با هم باز کنند. اگر از حال هم خبر می داشتند و می دانستند که در آن لحظه از چه حیث جلب توجه میکنند ، حیران می ماندند که دست بوالعجب قضا آن ها را در این واگن درجه سه قطار ورشو- پترزبورگ روبروی هم نشانده است. (خرید کتاب ابله)

خلاصه : این رمان شاهکار ادبی روسیه است. پدر پرنس لی یو نیکلایویچ میشکین در کودکی دخترش، دار فانی را وداع میگوید. پرنس پس از این فقدان به افسردگی و حملات صرع دچار میشود. دوست خیرخواه و ثروتمند پدرش با دلسوزی تمام ، تصمیم میگیرد دخترک را برای معالجه به سوئیس بفرستد. دست قضا پرنس در راه برگشت به روسیه با همسفری آشنا میشود که در سرنوشت او بی تاثیر نیست.

کتاب ابله داستایوسکی

3. گتسبی بزرگ

قسمتی از کتاب : پدرم همیشه می گفت :« هروقت خواستی عیب کسی را بگیری ، حواست باشد که شاید فرصت های تو را در زندگی نداشته است.» و این گونه بود که من به ندرت کسی را مورد قضاوت قرار میدادم و این خصلت پای مردم بسیاری را با خلق و خو های غریب به زندگی من باز کرد. با این حال تجربیات بی شماری که از کشف مکنونات قلبی عجیبترین انسان ها حاصلم شد ، من را به این وا داشت که برای مدارا‌‌ منشی حدی قائل شوم. (خرید کتاب گتسبی بزرگ)

خلاصه : بی شک گتسبی بزرگ برترین اثر اسکات فیتز جرالد است. این کتاب از روابط سیاسی ، اقتصادی و همچنین اجتماعی پنهان در دوران شکوفایی اقتصادی ایالات متحده صحبت میکند. داستان دورانی را بازگو میکند که فیتز جرالد ، آن را دوران موسیقی جاز یا عصر جاز می نامید.

کتاب گتسبی بزرگ

4. 1984

قسمتی از کتاب : جنگ نه فقط نابودی ضروری را انجام میدهد ، بلکه آن را به روش روحی روانی قابل قبولی اجرا میکند. درواقع ، برای اتلاف مازاد نیروی کار زائد جهان میتوان از راه هایی مانند ساختن معابد و اهرام ، حفر گودال و پر کردن مجدد آن ها و یا حتی تولید مقادیر زیادی کالا و سپس سوزاندن آن ها استفاده کرد.ولی چنین کاری فقط شالوده های اقتصادی جامعه ی طبقاتی را فراهم میسازد و از نظر عاطفی سودمند نیست. (خرید کتاب 1984)

خلاصه : 1984 رمانی مدرن – کلاسیک محسوب میشود که ویران شهر  یا مدینه ی فاسده را برای مخاطب به تصویر میکشد. جورج اورول در این کتاب آینده ای را برای مخاطب ترسیم میکند که تنفر از دشمن و علاقه نسبت به برادر بزرگ یا حزب ، پایه و اساس همه چیز است.

کتاب 1984 جورج اورول

5. وقتی نیچه گریست

قسمتی از کتاب : شما می خواهید پرواز کنید ولی پرواز را نمیتوان با پرواز آغاز کرد. ابتدا باید چگونه راه رفتن را به شما بیاموزم و نخستین گام در راه رفتن ، درک این نکته است «کسی که از خویش تبعیت نکند دیگری بر او فرمان خواهد راند. سهل تر و بسیار سهل تر است که از دیگری اطاعت کنی تا خود راهبر خویش باشی». با گفتن این جملات نیچه شانه ی کوچکش را برداشت و به مرتب کردن سیبیلش پرداخت. (خرید کتاب های نیچه)

خلاصه : بی شک یکی از مشهورترین رمان های روان شناختی این کتاب است. رخداد های کتاب در سال 1882 در شهر وین اتریش اتفاق می افتند و این رمان روایتی از تاریخ بر هم کنش فلسفه و روانکاوی و رویارویی خیالی برخی از مهمترین چهره های دهه های پایانی قرن نوزده است.

کتاب وقتی نیچه گریست

6. غرور و تعصب

قسمتی از کتاب : ذهن الیزابت حالا کاملا آشفته بود. نمی دانست حالا چطور بر خودش مسلط شود. از فرط ضعف نشست و نیم ساعت گریه کرد. دوباره که به این قضیه فکر کرد حیرتش بیشتر شد. آقای دارسی از او خواستگاری کرده! این همه مدت، ماه ها ، عاشق او بوده! آنقدر عاشقش بوده که با وجود همه موانعی که باعث شده بود نگذارد دوستش با خواهر الیزابت ازدواج کند خودش خواسته با الیزابت ازدواج کند. (خرید کتاب غرور و تعصب)

خلاصه : غرور و تعصب محبوب ترین رمان جین آستین و یکی از معروفترین رمان های تاریخ ادبیات جهان است. قهرمان داستان یکی از جذابترین قهرمانان در کل ادبیات به شمار می آید. در این رمان ، بازیگوشی و انضباط ، جنب و جوش و خویشتن داری ، ارزش های رمانتیک و فضیلت های کلاسیک و بسیاری ویژگی های دیگر در تقابل و تعادل قرار گرفته اند. نهایتا غرور جای خود را به سجایای والاتری میدهد و تعصب نیز در سیر عاشقانه ی داستان رنگ میبازد.

کتاب غرور و تعصب

7. خوشه های خشم

قسمتی از کتاب : مهاجران روی جاده های بزرگ پخش میشدند و گرسنگی و فلاکت در چشم هایشان دیده میشد. نه وسیله ای داشتند که به خاطر آن ، دیگران ارجشان بگذارند و نه راهی برای این کار می شناختند. چیزی نداشتند جز انبوه خود و نیازهای خود. وقتی که کاری برای یک نفر پیدا میشد ده نفر معرفی میشد و ده نفر با سلاح کاهش مزد یکدیگر را میزدند. (خرید کتاب خوشه های خشم)

خلاصه : خوشه های خشم از شروع عصر جدید ماشینیسم ، وقتی که پای صنعت به زندگی کشاورزان باز شده است آغاز میشود. کشاورزان مفلوک که وام گرفته اند، زمین هایشان را هم از کف داده اند و با تصور کار فراوان و افزونی نعمت شروع به مهاجرت به کالیفرنیا می کنند. اما بعد از مهاجرت این تصویر نقشی بر آب میشود. تعداد کارگران آنجا بیش از اندازه نیاز است و دستمزد کارگران روز به روز در حال کاهش است.

کتاب خوشه های خشم

8. سه گانه نیویورک

قسمتی از کتاب : قضیه از یک شماره تلفن اشتباه شروع شد. نیمه شب بود که تلفن سه بار زنگ زد و صدای آن طرف خط کسی را خواست که او نبود. بعد ها که هوش و حواسش سرجایش آمد و توانست به چیزهایی که سرش آمده فکر کند ، فهمید که هیچ چیز واقعی تر از شانس نیست. هرچند این هم مدت ها بعد معلوم شد.

خلاصه : سه گانه نیویورک مجموعه سه رمان شهر شیشه ای ، ارواح و اتاق در بسته در یک کتاب است. نویسنده این کتاب پل استر ، نویسنده پست مدرن آمریکایی است. هر سه این رمان ها داستانی جنایی دارند.

کتاب سه گانه نیویورک

9. بار هستی

قسمتی از کتاب : وقتی با گذشت زمان معلوم شد چه جنایاتی توسط حکومت انجام شده ، کسانی که مورد اتهام قرار میگرفتند پاسخ میدادند :« ما نمیدانستیم ، ما گول خوردیم ، ما اعتقاد داشتیم ، ما باطنا بی گناهیم». بعد این سوال مطرح میشد که آیا حقیقت داشت که نمی دانستند یا تظاهر به بی خبری میکردند. توما با خود میگفت اینکه می دانستند یا نمیدانستند مسئله اساسی نیست. بلکه باید پرسید اگر بیخبر باشیم بی گناه هستیم؟ آیا آدم ابلهی که بر اریکه ی قدرت تکیه زده است تنها به عذر جهالت از هر مسئولیتی مبراست؟ (خرید کتاب بار هستی)

خلاصه : این کتاب در پراگ و در دوره زمانی بهار پراگ میگذرد. شامل طیف وسیعی از مفاهیم فلسفی از وضعیت زندگی هنرمندان و روشنفکران چکسلواکی است. بار هستی بر این موضوع تمرکز دارد که تشخیص راه درست از غلط برای انسان ناممکن است در نتیجه راه غلطی وجود ندارد و انسان مبری از هرگونه خطاست. (خرید کتاب های میلان کوندرا)

کتاب بار هستی

امیدوارم از مقاله امروز دوجلدی لذت برده باشید. شما میتوانید در قسمت نظرات ، انتقادات و موضوعات پیشنهادی خود را با در میان بگذارید تا در آینده راجع به آنها صحبت کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن