روانشناسی, معرفی کتاب, مقاله

کتاب ذهن درستکار

کتاب ذهن درستکار

خلاصه : هدف اصلی این کتاب این است که ضمن انتقال بخشی از یافته‌ها و نظریه‌های روان‌شناسی اخلاق، این امکان را به ما بدهد که عقاید اخلاقی متقابل و متفاوت را راحت‌تر بشنویم و درک کنیم. خصوصاً در فضای به شدت دوقطبی و جناح‌بندی‌شده‌ی امروز که ‌هر تفکر سیاسی و دینی همیشه خود را حق می‌داند و دیگری را باطل، این کتاب می‌تواند کمک کند تا چند صدایی و گفتگو راحت‌تر شود و بحث‌های پرتنش و اغلب بی‌فایده‌ جای خود را به درک متقابل و گفتگوی سازنده دهد.
چرا تا این حد برایمان سخت است که با یکدیگر کنار بیاییم؟ همه ما مدتی است که در این وضعیت گیر افتاده‌ایم. خب حداقل بیایید تمام تلاشمان را بکنیم تا بفهمیم چرا این‌قدر راحت به گروه‌هایی متخاصم تقسیم می‌شویم که هریک به حقانیت و درستکاری خود یقین دارند.
امیدوارم روش جدیدی برای فکر‌کردن درباره دو موضوع بسیار مهم، آزاردهنده و تفرقه‌انگیز در زندگی انسان، یعنی سیاست و مذهب، به شما عرضه کنم. در کتاب‌های آداب معاشرت، به ما گفته می‌شود نباید درباره این موضوعات بحث کرد؛ ولی من می‌گویم این کار را انجام دهید. سیاست و مذهبْ تجلی روان‌شناسی اخلاق‌اند و فهم آن‌ها به نزدیک‌شدن افراد به یکدیگر کمک می‌کند. هدف من در این کتاب این است که مقداری از تندی، خشم و تفرقه‌انگیزی این موضوعات را بیرون بکشم و به‌جای آن‌ها حیرت، شگفتی و کنجکاوی قرار دهم.

بخشی از متن کتاب : ما نباید انتظار داشته باشیم که همه یک استدلال آزاد اندیش و حقیق جو برای ما ارائه کنن، مخصوصاً وقتی که منافع شخصی یا شهرت در کار باشه. اما اگه افراد به روش درستی در یک گروه کنار هم قرار بگیرن، طوری که بعضی از اون ها بتونن از قدرت استدلال خودشون استفاده کنن تا ادعاهای دیگران رو رد کنن و همه ی افراد یک پیوند مشترک رو حس کنن، گروهی میتونه ایجاد بشه که در نهایت به عنوان عضوی از سیستم اجتماعی، استدلال های خوبی تولید کنه. برای همین وجود تنوع فکری و عقیدتی در هر گروهی که هدف اون کشف حقیقت یا تولید سیاست های عمومی خوبه، خیلی مهمه.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *