اطلاعات عمومی

چرا تا کتاب رو باز میکنم خوابم میگیره؟

راه های افزایش تمرکز هنگام مطالعه

شما هم از آن دسته افرادی هستید که به محض باز کردن کتاب خوابتان میگیرد؟
در حین خواندن درس یا کتاب حواستان پرت صداهای اطراف و چک کردن پیام هایتان میشود؟ برایتان پیش آمده یک خط را چند بار بخوانید بدون اینکه معنی اش را متوجه شوید؟
در مقاله امروز دوجلدی میخواهیم راه های کاربردی و متفاوت از آنچه تا امروز خوانده اید را به شما پیشنهاد کنیم تا بتوانید تمرکز خود حین مطالعه را بالا ببرید و بازده مطالعه تان را افزایش دهید. این راه ها عبارت است از :

جای نو حال نو

تغییر دکور مکانی که در آن حضور دارید را دست کم نگیرید. حتی جابجا کردن یک وسیله کوچک و چشم نواز تر کردن کادری که به آن نگاه میکنید و در آن مطالعه میکنید ، باعث رضایت و آرامش ذهنیتان میشود. لازم نیست وسایل نو بخرید ، با جابجایی همان وسایلی که دارید اتاقتان را نو کنید و مکان فعلیتان را به جایی جدید تبدیل کنید. تاثیر رنگ ها روی ناخودآگاه ما به قدری زیاد است که از آن برای بهبود کیفیت خواب در کودکان ، افزایش حس رضایتمندی و اعتماد مشتری در فروشگاه ها و حتی آرام کردن زندانیان در سلول های انفرادی استفاده میشود. همانطور که رنگ لباسی که به تن میکنید باعث تغییر در خلقیات شما میشود تغییر رنگ محیط نیز باعث تغییر در عملکرد مغز میشود. رنگ های سبز و آبی روشن در افزایش تمرکز تاثیر چشمگیری دارند.

خودتان را بشناسید بعد به کتابفروشی بروید

با توجه به شناختی که از خودتان دارید ببینید سوخت شما برای حرکت کردن چیست؟ اگر یک جمله است روی یک تکه کاغذ بنویسید و بچسبانید بالای میز مطالعه تان. اگر یک مدل خاص نشستن یا یک لباس است که حالتان را خوب میکند همان کار را بکنید. حتی اگر یک موزیک آرام بخش است پلی کنید. سال ها محققان بر این باور بودند که پخش شدن موسیقی هنگام مطالعه تمرکز را به هم میزند اما امروزه مطلعیم که این ادعا چندان درست نیست و ممکن است ذهن شما چند بعدی باشد و تمرکز حین گوش کردن به موسیقی برایتان راحتتر باشد. برای خودتان بنویسید که از مطالعه چه هدفی دارید؟ بعد از مشخص کردن هدفتان به این فکر کنید چه چیزی آن هدف را جلوی چشم شما می آورد و به شما برای ادامه آن انگیزه میدهد؟ (دوجلدی کتابفروشی ای در خانه)

تمرکز هنگام مطالعه

از باز کردن پوشه جدید در ذهنتان خودداری کنید

هنگام مطالعه باید روی همان موضوعی که درباره اش میخوانید تمرکز کنید. اگر بین مطالعه با خواهرتان راجع به مهمانی فردا صحبت کنید ، پیام هایتان را چک کنید ، جواب تماس بدهید و به قرار ملاقات آخر هفته تان فکر کنید صد در صد ذهنتان را بین پوشه های فکری جدیدی تقسیم کرده اید و کمتر از سی درصد ذهنتان روی یک موضوع متمرکز شده. متمرکز ماندن روی یک پوشه نه تنها کیفیت مطالعه تان را بالا میبرد بلکه در زمان کمتری میتوانید بازدهی بالاتری داشته باشید.

از دوباره کاری بپرهیزید

اگر جمله یا پاراگرافی را خواندید و حس کردید متوجه اش نشدید ، از دوباره خوانی آن بپرهیزید. گاهی پیش می آید که چندین بار قسمتی از یک متن را میخوانید اما اگرهمان لحظه از شما راجع به آن بپرسند به یاد نمی آورید چه خوانده اید. در این مواقع دو راه پیش رو دارید. راه اول این است که خواندن را متوقف نکنید و پیش بروید تا اینکه رفته رفته ذهنتان تمرکز از دست رفته خود را بدست آورد. راه دوم این است که کتاب را ببندید و سعی کنید ذهنتان را آرام کنید و از حاشیه های فکری خود دور شوید و دوباره به مطالعه برگردید.

تمرکز هنگام مطالعه

به این عابران اهمیت ندهید

عابر ذهن شما میتواند یک دغدغه باشد که در روزمره خود با آن درگیر هستید یا کاری که حتما باید امروز انجامش دهید یا حتی یک جمله از آهنگ محبوبتان. آن را در یک تکه کاغذ بنویسید و برای مدتی که در حال مطالعه اید فراموشش کنید. با خود بگویید بعد از اتمام مطالعه حتما این کار را انجام میدهم یا به این موضوع فکر میکنم. بعد از یادداشت کردنش دوباره به مطالعه خود بازگردید. اگر همچنان ذهنتان مشغول بود یک زمان سه الی پنج دقیقه ای در نظر بگیرید و کامل به آن دغدغه فکر کنید تا ذهنتان آن را از اولویت هایش خط بزند.

عابران ویژه را دریابید

سوالاتی که در حین مطالعه برایتان پیش می آیند عابرانی هستند که باید آنها را روی کاغذ ، در نت گوشی ، باکس جستجوی گوگل و خلاصه هرجا که دم دستتان است نگه دارید. اینها عابران ویژه و ارزشمندی هستند که باید آنها را نقد بچسبید و در اسرع وقت به خواسته هایشان پاسخ دهید. این نوع از عابران دانش شما را افزایش میدهند ، شما را پویا تر میکنند و به ذهنتان در درک عمیقتر داده ها کمک میکنند. وقتی مغز پیام لذت حاصل از درک مطلب را دریافت میکند سعی در تداوم این حس لذت دارد ، به دنبال علت این حس میگردد و برای حفظ آن تلاش میکند.

درگیری تجویز میشود

با کتاب درگیر شوید. دفتری کنار خود داشته باشید و افکاری که در رابطه با موضوع مورد مطالعه به ذهنتان میرسد را یادداشت کنید. یا میتوانید زیر جملاتی که بنظرتان مهم میرسند با مداد یا هایلایتر خط بکشید. سعی کنید برای مطالبی که میخوانید از زندگی روزمره خود مثال بیاورید تا بهتر در ذهنتان بمانند. مثال مرتبط آوردن علاوه بر اینکه ذهنتان را با موضوع کتاب بیشتر درگیر میکند به شما کمک میکند آن موضوع در حافظه تصویریتان نیز به ثبت برسد.

تمرکز

خواب و تمرکز ، کارد و پنیر

خواب آلود بودن تنها به خمیازه ، قرمزی چشم ها و سردرد خلاصه نمیشود. بلکه ممکن است از نظر فیزیکی علائم خواب آلودگی را نداشته باشید اما مغزتان به خواب رفته باشد. اگر گمان میکنید که خستگی فکری از خستگی جسمی نشات میگیرد با یک مثال این دو را مقابل یکدیگر بیاورید. تصور کنید که تازه از باشگاه رسیده اید. ذهنی آرام و خلاقتر دارید و سر و سامان دادن کارها برایتان آسان تر است. اما در مقابل ، تصور کنید از صبح یک جا نشسته بودید و پس از بحثی که با مدیرتان در محل کار داشته اید و با چند مشتری شاکی که سفارشاتشان دیر به دستشان رسیده صحبت کرده اید ، به خانه می آیید. در کدام حالت ذهنتان سرحال تر است؟ وقتی جسمتان خسته است یا ذهنتان؟
امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله امروز دوجلدی راهکارهای مفید و متفاوتی را بیان کنیم تا رضایت شما در زمان مطالعه را افزایش داده و کیفیت را جایگزین کمیت کرده باشد. شما میتوانید موضوعی را که علاقه دارید راجع به آن بیشتر بدانید ، در قسمت نظرات به ما پیشنهاد کنید تا در آینده به آن بپردازیم.

خواب

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن