اطلاعات عمومی, معرفی کتاب

معرفی 7 کتاب برای هفت هنر

معرفی کتاب برای هفت هنر

در مقاله امروز دوجلدی میخواهیم هفت کتاب درباره هفت هنر جهان معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

1.تئوری موسیقی :

همانطور که از اسم کتاب هم پیداست این کتاب تئوری کامل و جامعی از چیستی موسیقی به زبان ساده است. اگر مبتدی هستید و اول راه به دنبال کتابی هستید که نت و الفبای موسیقی را برای شما به صورت قابل درک توضیح دهد ما این کتاب را به شما پیشنهاد میکنیم. نویسنده این کتاب مصطفی کمال پور تراب است که قسمت نظری موسیقی را در 7 فصل به خوبی توضیح داده و جاالب است بدانید این کتاب اولین بار در سال 1345 به صورت یک جزوه ساده برای دانش آموزان هنرستان ملی موسیقی نوشته شد. اما اکنون در کتابخانه ی هنر موزیسینی نیز به چشم میخورد.

کتاب تئوری موسیقی

 

2.شاهکارهای مجسمه سازی جهان : از آنتیک تا نئوکلاسیسم

این کتاب که اثر صالح موسویان است به بررسی آثار فاخر و برگزیده دوره طلایی مجسمه سازی یعنی آنتیک و کلاسیسم پرداخته است. او ابتدا واژه کلاسیک را از دید خودش  تعریف میکند و سپس مجسمه سازی یونان را زیر ذره بین میگذارد و بررسی میکند. در بخشی از این کتاب این چنین میخوانیم : «تحـولات جـدی هنـر یونـان از آغـاز تـا انجـام، حـدود هفتصـد سـال بـه طـول انجامیـد کـه در حـدود 170 سـال آن، هنـر مصـری بـه صـورت کـم و بیـش بی‌تغییـر در یونـان حیـات داشـت. دوران حکومـت پریکلـس کـه هنـر یونـان در آن دوره بـه اوج خـود رسـید، تنهـا چنـد دهـه دوام یافـت. دلیــل اصلــی عمــق و تــداوم هنــر در ایــن دوران و ســرزمین را بایــد در پـروردن راه و روش‌هـای منطقـی در هـر یـک از شـاخه‌های علمـی و هنـری بازجسـت. هنـر مجسمه‌سـازی نیـز بـه تبـع ایـن نگـرش، رشـد و نمو کـرد. در اثـر ایـن تغییـر نگـرش، قواعـد خشـک و بـه عاریـه گرفته شـده از پیکرتراشـی هنـر مصـر متحّـول شـد.»

کتاب شاهکارهای مجسمه سازی جهان

3.اصول نقاشی با رنگ روغن

در این کتاب نویسنده سعی کرده در ابتدا اصول اساسی و درست نقاشی با رنگ روغن را به شما آموزش دهد. سپس از نکات ریزی گفته شده که حتی نقاشان چند ساله نیز ممکن است آن ها را رعایت نکنند و ندانند اما همین نکات ریز میتواند تاثیر شگرفی در پیشرفت آنها داشته باشد و آنها را از یک نقاش معمولی به یک نقاش حرفه ای تبدیل کند. علاوه بر آن توضیح داده است که خلاقیت چیست و نقشش در نقاشی چیست. اگر شما هم از آن دسته ای هستید که میگویید خب خلاقیت که یک امر ذاتی است این کتاب ممکن است برای همیشه دیدگاه شما را عوض کند.

کتاب اصول نقاشی با رنگ روغن

 

4.مجموعه کامل اشعار نیما یوشیج

کسی نیست که نیما یوشیج را نشناسد. او در سال 1276 در روستای یوش به دنیا آمد. در سال 1300 او منظومه “قصه رنگ پریده” را در هفته نامه قرن بیستم میرزاده عشقی به چاپ رساند. او بنیانگذار شعر به سبک نیمایی (نو) بوده است. تحولی که نیما انجام داد در دو حوزه فرم و محتوای شعر کلاسیک فارسی بود. با انتشار شعر افسانه نیما مانیفست شعر نو را مطرح کرد که تفاوت بزرگ محتوایی با شعر سنتی ایران داشت. شعری از نیما یوشیج را با هم بخوانیم :

شب همه شب شکسته خواب به چشمم

گوش بر زنگ کاروانستم

با صداهای نیم زنده ز دور

هم عنان گشته هم زبان هستم

جاده اما ز همه کس خالی است

ریخته بر سر آوار آوار

این منم مانده به زندان شب تیره که باز

شب همه شب

کتاب مجموعه اشعار کامل نیما یوشیج

5.تاملی بر معماری

قسمتی از کتاب تاملی بر معماری را با هم بخوانیم :« آیا راه‌های دیگری وجود دارد که بتوان معماری را در مورد چیزی مثل “شرایطی انسانی”، نمادین نامید؟ آری وجود دارد. نظم از جمله کیفیت‌هایی است که معمولاً آن را وابسته به معماری می‌دانیم. زمانی که معماری را استعاری می‌بینیم، برای نمونه درباره “معماریِ” یک رُمان صحبت می‌کنیم، در واقع از یک ساختار منظم و نظم‌های پنهانی که رُمان را تشکیل داده‌اند و آن را به صورت یک کار هنری منسجم درآورده‌اند، صحبت می‌کنیم. با نگاه مجدد به پارتنون متوجه می‌شویم ستون‌های آن یکسان‌اند و با فواصل منظم از هم قرار گرفته‌اند و شیب بام آن قرینه و کنج‌های آن راست گوشه‌اند. در اصل هر دانشجوی معماری یونان باستان می‌داند بخشی از این صحبت حقیقت ندارد. طراحان پارتنون اصلاحات ظریفی در نظم ریاضات محض ایجاد کرده‌اند. برای نمونه آنها ستون‌های کناری را قدری به داخل برده‌اند. شما در ابتدا متوجه این موضوع نمی‌شوید ولی زمانی که متوجه آن می‌شوید درمی‌یابید که این‌ها جزو اصلاحات جزئی نیستند. این حقیقت که متوجه چنین اصلاحاتی نشده‌اید، امری مهم است.»

کتاب تاملی بر معماری

6.تاریخ هنر

اگر بخواهیم در کمال صداقت و به دور از اغراق کتابی جامع درباره تاریخ هنر را به شما معرفی کنیم بدون شک کتاب “تاریخ هنر گامبریچ” از مشهورترین و پر خواستار ترین کتاب هاییست که درباره هنر و تاریخچه ان نوشته شده است. این کتاب از ابتدایی ترین زمان تاریخ هنر تا به امروز را در بر میگیرد. از زمان انسان های غار نشین تا مدرنیته و پست مدرنیته. شما چه خواننده ای مبتدی باشید چه حرفه ای بدون شک بعد از خواندن این کتاب ، آن را بی نقص و بی همتا میدانید.

کتاب تاریخ هنر

7.هنر سینما

در فصل ابتدایی کتاب مختصر و مفید به فرایند تولید فیلم (به خصوص در نظام استودیویی هالیوود) پرداخته شده است. شما با مطالعه این خلاصه مفید به این پی خواهید برد که یک فیلم در مرحله تولید چه مراحلی را طی میکند. در اواسط کتاب آموزشی برای چگونگی نقد فیلم های مختلف وجود دارد. این روش آموزشی خالی از نمونه ها و مثال های عینی نیست و در عین مثال ها شما بهتر با روند نقد آشنا خواهید شد و سعی شده است فرم های روایی گوناگون و حتی مستند در بر گرفته شود.

کتاب هنر سینما

ممنونیم که تا اینجا با دوجلدی همراه بودید. میتوانید در قسمت نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را با در میان بگذارید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *