آموزشی, اطلاعات عمومی, معرفی کتاب, مقاله

شش نمایشنامه معروفی که برای ورود به عرصه تئاتر باید بخوانید

نمایشنامه های معروفی که برای ورود به عرصه تئاتر باید بخوانید


برای ورود به بحث بازیگری و اهمیت آن بهتر است با جمله‌ای از “گوته” شروع کنیم که گفته است: «باشد که صحنه همچون طناب بندبازان به افراد نالایق جرأت راه‌رفتن بر روی خود را ندهد.»
در مقاله امروز دوجلدی تصمیم داریم نمایشنامه های معروفی برای علاقه مندان به تئاترمعرفی کنیم و خلاصه یا چند خط از هر کدام را با هم بخوانیم. با ما همراه باشید.

1.باغ آلبالو

خلاصه : کتاب باغ آلبالو نوشته ی آنتون چخوف است که در سال 1904 منتشر شد. باغ آلبالو داستان خانواده ای است که به خاطربدهی های بسیار زیادی که به بار آورده اند در آستانه ورشکستگی هستند و مجبور می شوند برای نجات خود باغ آلبالوی زیبا و خاطره انگیزشان را به فروش برسانند.

قسمتی از متن کتاب : بی حرکت دراز می کشد. صدایی از دور مثل اینکه از آسمان ها شنیده می شود. صدای سیم تاری است که پاره شده. صدا خاموش می شود. ناله ای است. سکوتی همه جا را می گیرد و فقط از دور، از باغ آلبالو، صدای گنگ تبری که درخت ها را می اندازد، شنیده می شود.

 

 

2.مکبث

خلاصه : کتاب مکبث، نمایشنامه ای نوشته ی ویلیام شکسپیر است که در سال 1606 منتشر شد.
مکبث شرح زندگی ژنرالی اسکاتلندی است که پادشاه او را از میان هواخواهان خود برمی‌کشد اما ژنرال مکبث بر اثر تلقین جادوگران و جاه طلبی پادشاه را در خواب به قتل می‌رساند. مکبث از آن پس گرفتار عذاب وجدان شده و خیلی زود به حاکمی مستبد و زورگو تبدیل می شود.

قسمتی از متن کتاب : آن‌ها در روز پیروزی به من برخوردند و از اخبار بسیار مؤثق دریافته­‌ام که ایشان دانشی فراتر از دانش بشری دارند. آن‌­گاه که در آتش شوق پرسش­‌های بیش‌تر می­‌سوختم، آنان با هوا درآمیختند و بی‌­هوا در آن گریختند. همچنان ­که این ماجرا هوش از سرم ربوده بود، پیک‌­های پادشاه پی‌در‌پی رسیدند و همگی امارت کودور را بر من تبریک گفتند، به همان عنوانی که پیش از آن خواهران جادوگر مرا خوانده بودند و باز، با اشاره به آن‌چه خواهد آمد، گفته بودند که: «مبارک باد بر تو که شاه خواهی شد!» اندیشیدم که شایسته است این را با تو در میان بگذارم (که عزیزترین شریکم در بزرگی هستی) تا مگر به سبب بی­‌خبری از بزرگی‌‌ای که نویدت داده‌­اند، از شادمانی آن بی­‌بهره نمانی. این راز را در سینه نگه دار و بدرود

 

 

3.سه خواهر

خلاصه : کتاب سه خواهر فضای اجتماعی اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در روسیه را به تصویر می کشد. نمایشنامه حول زندگی خانواده پروزروف است که از سه خواهر بنام‌های اولگا، ماشا و ایرینا به همراه یک برادر تشکیل شده است. همه افراد خانواده بسیارفرهیخته و با فرهنگ‌اند. همگی چند زبان می‎دانند و از زیبایی چیزی کم ندارند. با این حال افسرده‎اند و آرزو دارندبه مسکو، شهری که یازده سال است از آن دور افتاده‎اند برگردند

قسمتی از متن کتاب : «اُلگا: پدر عادت‌مان داده بود ساعت هفت صبح از خواب برخیزیم. ایرینا هنوز هم ساعت هفت بیدار می‌شود اما تا ساعت نُه توی رختخواب غلت و واغلت می‌زند و در عالم رؤیا فرو می‌رود… در چنین حالتی قیافه‌ای بسیار جدی هم به خودش می‌گیرد!…

ایرینا: برای تو، من همیشه دختربچه‌ای بیش نیستم. تعجب می‌کنی وقتی می‌بینی قیافه‌ای جدی پیدا کرده‌ام. آخر من بیست سالم است!»

 

 

4.سوءتفاهم

خلاصه : سوءتفاهم ماجرای زندگی مردی به نام «ژان» است که بعد ازسال ها دوری از مادر و خواهرش، در حالی که ازدواج کرده و سرمایه‌ای کسب کرده، به خانه باز می‌گردد. در آغاز نمایش‌نامه  مادری پیر و دخترش مشغول صحبت در مسافرخانه‌ای هستند که اداره‌اش می‌کنند. ژان بعد از ورود به مهمانخانه متوجه می‌شود که بعد از گذشت این همه سال، خانواده‌اش در لحظه ورود، او را نشناخته‌اند.

قسمتی از متن کتاب : مارتا: جنایت جنایته؛ آدم باید تصمیمش رو گرفته باشه. به‌نظرم تو هم از همون موقعی که داشتی جواب مسافر رو‌می‌دادی می‌دونستی.
مادر: نه، من بهش فکر نکرده بودم. همین‌جوری از سر عادت جوابش رو دادم.
مارتا: عادت؟ ولی تو خوب می‌دونی که این‌جور فرصت‌ها کم پیش می‌آد.
مادر: بله، معلومه. ولی عادت با جنایت دوم شروع می‌شه. با اولی هیچی شروع نمی‌شه. اولی چیزیه که تموم می‌شه. بعدش، چون فرصت کم پیش می‌آد، فرصت‌ها پخش و پلا می‌شن بین سال‌ها و خاطره‌شونه که عادت رو‌تقویت می‌کنه.

 

 

5.آدم ها

خلاصه : کنش روایی نمایشنامه‌ی «آدم‌ها» در نود دقیقه‌ی بدون قطع ترسیم شده، و در آپارتمان بریجید بلیک، جوان‌ترین عضو خانواده که به‌تازگی با نامزدش ریچارد سعد به اینجا نقل‌مکان کرده، در محله‌ی چینی‌های منهتن نیویورک اتفاق می‌افتد. این زوج جوان میزبانی شام عید شکرگزاری بقیه‌ی اعضای خانواده‌ی بلیک را عهده‌دار شده‌اند

قسمتی از متن کتاب : دیردری : جدی دارم می گم ، مدام تبلیغ اون فیلم زامبی ها رو از تلوزیون میبینم … حال بهم زنه اما همش من رو یاد مامان می ندازه و تشنج هاش …. اریک : آره ، اما الان مشکلی نداریم درسته ؟ اوضاع خوبه … دیردری : آره با کمک خدا بهتر شده … باورم نمی شه مردم دوست دارن شب ها اینجور چیزهارو ببینن

 

 

6.تاجر ونیزی

خلاصه : تاجر ونیزی نمایشنامه‌ای کمدی اثر ویلیام شکسپیر است که در حدود سال‌های ۱۵۹۶-۱۵۹۴ نوشته شده‌است. این اثر به صورت یک کمدی رومانتیک است که به روایت تاجری به نام آنتونیو می‌پردازد که برای فراهم کردن مقدمات عروسی دوستش از یک رباخوار یهودی به نام شایلاک پول قرض می‌گیرد. رباخوارشرط می‌کند که به ازای هر روز دیرکرد این قرض، آنتونیو باید تکه‌ای از گوشت بدنش را به او بدهد. آنتونیو هم این شرط را می‌پذیرد. اما در حال تجارت، کشتی‌هایش دچار مشکل شده و نمی‌تواند برای پس دادن قرض نزد رباخوار یهودی برود.

قسمتی از متن کتاب : باسانیو: چه چیزی نصیبم گشته است؟ آری، صورت پورشیای نازنین است… دست کدام خداوندگاری توانسته است تصویری چنین مقارن واقعیت بیافریند؟ آیا دیدگان او در گردش‌اند؟ یا که جنبش‌شان بر اثر انعکاس نقشی است که بر دیدگان من افتاده است؟ نیز، لبان نیم‌گشوده‌اش محمل نکهتی عنبرین است‌؛ نکهت حایلی که موجب جدایی لبانش، این قند مکرر، شده است. در زلف چون کمندش بنگر که رَسّام در چین و شکن آن‌چه بسیار دام‌های زرینِ عنکبوت‌نشان تنیده و گسترانیده است تا دل مردان را امان ندهد و نه چون مگسان که بسی زار و ذلیل‌تر، گرفتار خویش‌شان گرداند.

 

 

ممنونیم که تا انتهای این مقاله با دوجلدی همراه بودید. همچنین شما میتوانید در قسمت نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *