روانشناسی

زبان بدن یا زبان دهن؟

نقش بادی لنگوئج در تاثیر گذاری حرف ها

اگر همین الان خودتان را از بیرون از بدنتان و از چشم یک شخص دیگر ببینید مدل نشستنتان ، حالت چهره و لحن صحبتتان چگونه است؟ از مدل فنجان به دست گرفتن ، ایستادن و اشارات و حرکات چشم هایتان چه چیزی میشود راجع به شما فهمید؟ راجع به تاثیرات حتی ریزترین حرکات بدنتان چه میدانید؟ با دوجلدی همراه باشید تا از تاثیرات زبان بدن بر کلماتی که ادا میکنید بگوییم.

اضطراب گاو پیشونی سفید

فرض کنید خودتان را برای یک قرار کاری یا عاطفی آماده کرده اید اما استرس دارید. حرف هایتان را برای بار هزارم در سرتان مرور کرده اید و اطمینان دارید میتوانید با استدلال منطقی طرف مقابلتان را متقاعد کنید. اما تکان دادن پاها ، پریدن پلک چشم و عدم برقرای ارتباط چشمی تاثیر کلماتتان را از بین خواهد برد. اضطراب به راحتی قابل تشخیص است. چین انداختن به پیشانی ، به نفس نفس افتادن و تنگ کردن چشم ها و لرزش پلک از نشانه های اضطراب در موقعیت است.

زبان بدن

داستان جدی تر از این حرف هاست

شما یک کلمه ساده و محاوره ای مثل «آره» را با زبان بدن میتوانید به یک واکنش تنش آور، طنز یا حتی به کلمه ای منفی تبدیل کنید. حالت ابروها اولین فرکانس زبان بدن را ارسال میکند و بعد هماهنگی جهت چشم ها و حالت لب ها در تکمیل حالت ابروها می آیند ؛ حالت بدن در صورتی اولویت تشخیص زبان بدن است ، که چهره شما به خوبی مشخص نباشد. (خرید کتاب زبان بدن به زبان خودمانی)

بادی لنگوئج

لبخند شما چه میگوید؟

زبان بدن پیچیده تر از آنیست که بخواهیم به سادگی ، لبخند را نشانه احترام و رضایت بدانیم. نوع و حالت لبخند زدن بر انعکاس منظور ، موثر است. به طور مثال لبخندی که اطراف لب ها را کشیده و وسط لب ها را جمع تر نشان میدهد نشان بی میلی و بی توجهی است. همینطور لبخندی که وسط لب ها را کشیده و خط لبخند را به طور محسوسی جمع نشان میدهد نشان کلافگی از شرایط غیر دلخواه یا فرد مقابل است. اگر همزمان با لبخند زدن فک پایینی خود را تکان دهید نشان از رقابت طلبی دارد و اگر این حالت بدون لبخند باشد نشانه فکر کردن و تردید در صحبت است. (خرید کتاب لبخند بزنید نیازی به دلیل نیست)

دست ها چه کاره اند؟

بعد از حالات صورت ، مدل قرار گرفتن دست ها بیان کننده احساسات درونی شماست. چه نسبت به خودتان چه دیگران. اگر دست هایتان را دست به سینه نگه میدارید نسبت به موضع و‌ موقعیتی که در آن قرار دارید گارد دارید ، نسبت به خود احساس اعتماد بنفس کاذب دارید و معمولا در این حالت خود واقعیتان را بروز نمیدهید یا واکنش های شما حاصل عصبانیت ، لجبازی و احساسات هیجانی است. اگر دست هایتان را هنگام ایستادن یا نشستن روی هم میگذارید میتواند گویای دو حالت باشد. خیال راحت و آرامش یا بی تفاوتی و خنثی بودن. اگر هنگام صحبت کردن از دست های خود استفاده میکنید از اعتماد بنفس بالایی برخوردارید و علاقه خود به ادامه صحبت را اعلام میکنید. باز بودن کف دست نیز نشانه پذیرا بودن اختلاف عقیده ها و تمایل به تبادل اطلاعات است.

بادی لنگوئج

شما آنچه که می نشینید هستید

اولین نکته ای که در استایل نشستن شما به چشم می آید صاف نشستن شماست.خم شدن و قوز کردن نشان مغلوب بودن در مکالمه ، عدم اعتماد بنفس و خجالتی بودن است. ولو شدن روی صندلی یا به حالت نیمه خوابیده نشستن نشان عدم علاقه است. تغییر دائم پوزیشن نشستن نشانه راحت نبودن یا استرس بیش از اندازه است. استرس تا اندازه ای طبیعی است و معمولا در حالات صورت نمایان میشود و یا خود را در جمله سازی نادرست و تپق نشان میدهد.
انداختن پاها روی هم همانقدر که میتواند نشان از اعتماد به خود و قدرت باشد میتواند نشانه ترس نیز باشد (ترسی که منشا ان اضطراب در موقعیت است و با بدست گرفتن موضع قدرت سعی در جبران آن داریم. درصورتیکه مکالمه نرمال و سالم ، مکالمه ایست که در آن موضع قدرت دیده نشود و متکلم وحده تنها یک نفر نباشد).
جالب است بدانید تاثیر زبان بدن (خرید کتاب زبان بدن) به قدریست که بر میزان ترشح هورمون های مختلف اثر میگذارد. طبق تحقیقات ایمی کادی روانشناس اجتماعی ، ما میتوانیم تنها با دو دقیقه تمرین با اعتماد بنفس بودن (باز کردن شانه ها ، صاف ایستادن و دو سانت بالاتر گرفتن چانه) به افزایش ترشح ۲۰ درصدی سطح تستوسترون و کاهش ۲۵ درصدی کورتیزول برسیم. زبان بدن حرفه ای اعتماد بنفس شما را تقویت میکند ، زمان مذاکره ها را کوتاه میکند ، عمل متقاعد سازی را ساده میکند و پیام حرف شما را با قدرت خواهد رساند. زبان بدن شما باید واضح و قابل فهم باشد و نیازی به توضیح نداشته باشد. شما میتوانید جلوی آینه خود را در موقعیت های مختلف بسنجید یا از خود فیلم بگیرید و سعی کنید هربار بهتر از دفعه قبل با زبان بدنتان تاثیر حرف هایتان را دوچندان کنید.

زبان بدن

امیدواریم از مقاله امروز دوجلدی لذت برده باشید. شما میتوانید موضوعی را که علاقه دارید راجع به آن بیشتر بدانید ، در قسمت نظرات به ما پیشنهاد کنید تا در آینده به آن بپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن