آموزشی, کسب و کار

تولید محتوا یا تبلیغات؟

فرق تولید محتوا و تبلیغات

اصلا تولید محتوا یعنی چی؟

تولید محتوا

تولید محتوا یعنی «خلق هر ارزش قابل فهم و انتشار در راستای اهداف مختلف» (که اغلب برای بازاریابی و برندینگ استفاده میشود). امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همراه بودن دنیای مجازی به عنوان بخشی جدا نشدنی از زندگی بشر ، تولید محتوا ها اغلب در بستر دیجیتال انجام میشوند. تولید محتوا میتواند همراه با هدف معنوی ای مثل فرهنگ سازی نیز همراه باشد. یا نه ، فقط به هدف فروش و بازاریابی منتهی شود. اگر تولید محتوا با هدف غیر مادی ای همراه باشد به برندینگ بهتر کمک خواهد کرد.

چطور تولید محتوای مناسب کنیم؟

تولید محتوای مناسب

اول بسنجید بازار هدفتان چه کسانی هستند؟ آنها را میشناسید؟ چه چیزی در آنها ایجاد نیاز میکند برای خرید از شما؟ چه چیزی باعث میشود همچنان مشتری شما باقی بمانند؟ به طور مثال اگر بازار هدف شما افرادی با سطح مالی بالا باشد قطعا پکیجینگ و کیفیت حرف اول را میزند. اما اگر تارگت مارکت شما افرادی با توان مالی پایین باشند کیفیت قابل قبول و قیمت مناسب تر در مقایسه با رقبا برای آنها اولویت خواهد بود. پس شما باید با توجه به نیاز مشتری و نوع آن نیازها ، برای آنها ایجاد اعتماد کنید و سپس آنها را قانع کنید که چه مزیتی نسبت به دیگر رقبا دارید تا بین شما و رقبا ، شما را انتخاب کنند. در واقع تولید محتوا پلی دائمی است که بین شما و مشتری ایجاد خواهد شد و به نوعی تبلیغات بلند مدت و صمیمی محسوب میشود.

تاریخ تولید محتوا به کجا برمیگرده؟

تاریخچه تولید محتوا

اولین تولید کننده های محتوا نویسنده های مجله های هفتگی و ماهانه بودند. اولین تولید کننده محتوای مجله ای جهان به اواسط قرن 18 میلادی بازمیگردد. در آن زمان مجله  The Furrow توسط شرکت جان دیر (بزرگترین تولیدکننده ماشین‌آلات کشاورزی در جهان) شروع به تولید محتوا درباره کشاورزی و کشاورزان کرد. جالب است استراتژی موفقیت آمیز آنها برای نوشتار این مجله را بدانیم تا بفهمیم رازشان چه بوده که تا به امروز هم چاپ آن به طول انجامیده و حالا از روی کاغذ به وبسایت و شبکه های اجتماعی راه یافته است. مجله The furrow روی کشاورزان و اطلاعات مفید کشاورزی تمرکز کرده و در کنار این اطلاعات ، درصد کمی از حجم نوشته ها را هم به معرفی محصولات کشاورزی پرداخته است. دقت کردید؟ آنها روی مشتری ها تمرکز کردند نه فروش محصولات. آنها به مشتری حس ارزشمندی دادند ، برای محصولاتشان به به و چه چه نکردند تا مستقیما مشتری را به خریدار تبدیل کنند.

 از حدود دهه 1920 میلادی یعنی زمانی که در هر خانه یک رادیو پیدا میشد، صدا و بعد از آن تصویر همراه با تلویزیون به خانه‌ها رسید. در این دوره نیز تولید محتوای صوتی و تصویری با هدف بازاریابی انجام میشد اما تبلیغات نقش پر رنگ تری داشت. تا مدت‌ها کمپین‌های تبلیغاتی تلویزیونی عقل از سر مردم و کسب ‌وکارها پرانده بود تا این که سر و کله اینترنت از سال 1970 پیدا شد و در سال 1993 به طور همگانی برای عموم مردم در دسترس قرار گرفت.

اگه تولید محتوا اینه پس تبلیغات چیه؟ اصلا چه فرقی با هم دارن؟

تولید محتوا یا تبلیغات

تبلیغات مثل یک تب تند و تیز عاشقانه است که اگر درست عمل کرده باشد با دیدنش ترغیب به خرید هیجانی خواهید شد. اما تولید محتوا آن علاقه قلبی ماندگاریست که مشتری را از نظر عاطفی به برند شما وابسته میکند. خب دیگر! بس است ؛ ماجرا را هندی نکنیم و به اصل موضوع برگردیم. در یک جمله بخواهم بگویم تبلیغات یعنی “چشم” و تولید محتوا یعنی “قلب”. شما برای رسیدن به نتیجه فروش قطعا هم به قلب و هم به چشم نیاز دارید اما اگر قلب کار نکند بدن بیزینس شما فرقی با یک جنازه ندارد. برای مثال شما با دیدن تبلیغات تلویزیونی یا بیلبورد کنار جاده تولیدی پوشاک “پشمالو” فکر میکنید «عجب ، چنین جایی هم برای خرید لباس زمستونی هست». اما با دنبال کردن روزانه شبکه اجتماعی آن و تماشای ویدیو های جذاب از تن خور لباس ها و تبادل نظر و انتقاد و پیشنهاد زیر پست یا در دایرکت ، شما به برند پشمالو وابسته خواهید شد.

چه عنوان های سئو شده ای جذاب ترند؟

سئو در محتوا

  • کپی کننده نباشید
  • از کلمات مشتاق کننده و تاثیر گذار استفاده کنید. مثلا بی نظیر ، راز ، نامحدود ، فوق العاده و …

امیدوارم مقاله امروز دوجلدی برایتان مفید بوده باشد. شما میتوانید در قسمت نظرات ، انتقادات و همچنین موضوعات پیشنهادی خود را با ما در میان بگذارید تا در آینده به آنها بپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *