اطلاعات عمومی

آتیشی که به مالم زدی رو چطور خاموش کنم؟

تاثیر کرونا بر بیزینس ها

کرونا نه تنها یک بحران روانی، سلامت و سبک زندگی بلکه یک بحران و تهدید اساسی برای اقتصاد جهان و ایران است. علاوه بر ضربه ای که به بخش تولید بیزینس ها زده شد رفتار مصرف کننده و مشتری را تغییر داد. هنوز هم نمیتوان با اطمینان گفت بعد از کرونا دقیقا چه اتفاقی برای بیزینس ها خواهد افتاد اما چیزی که مشخص است باید خودمان را با این سبک زندگی تطبیق دهیم. با آمدن کرونا نیاز بازار دچار تحول شد و کسانی که برای انجام کارهایی مثل ورزش یا خدمات آرایشی به باشگاه و آرایشگاه مراجعه میکردند به دنبال کسب مهارت برای گذران این دوران رفتند و خیلی از آن ها پس از آن مشتری های سوخته به حساب می آمدند چون مهارت های خدماتی ای را کسب کرده بودند که برای آن هزینه پرداخت میکردند و حالا یاد گرفتند با حذف کردن آن میتوان خرج به صرفه تری کرد. در نتیجه بیزینس ها بعد از کرونا تحولات بسیاری را شامل شد. در مقاله امروز دوجلدی راه هایی برای دوباره زنده کردن بیزینس شما پینهاد کرده ایم که عبارتند از :

به روز باشید

افراد بسیاری فکر میکنند راز بیزینس موفق امروز را میتوانند در کتابی که دیروز نوشته شده کشف کنند اما احتمالا نمیدانند که علم بیزینس روز به روز در حال آپدیت شدن است. برای پیشبرد علم در بیزینس باید مقاله های به روز شده بخوانید و با مثال های ساده در روزمره نکته های به روز شده را پیاده کنید. جادوی خلاقیت را دست کم نگیرید. شرایط را بسنجید. نکات منفی و مثبت موجود را واقع بینانه بررسی کنید و برای برجسته سازی نقاط مثبت و بهره بردن از آن ها از خلاقیتتان کمک بگیرید. فراموش نکنید که خلاقیت بزرگترین سرمایه ماست و برای پرورش و تقویت آن همواره باید تلاش کرد.

مشکلات را شکلات کنید

تا اسم مشکلات به گوشمان میخورد فکر میکنیم مشکلات موانعی هستند که جلوی رشد بیزینس ما را خواهند گرفت. اما فکر کنید در موقعیت پیش رو چه مشکلاتی بوجود آمده که رقبای شما قادر به حل آن نیستند. شما میتوانید مشکلات را تبدیل به فرصت کنید ، یا حتی برای مشتری خود ایجاد توقع نسبت به رقبا و ایجاد فرصت برای جلب اعتماد بیشتر کنید. مثلا بیزینسی که در بسته بندی خود یک عدد ژل ضد عفونی کننده دست کوچک میگذارد نسبت به رقبا ایجاد توقع و برای مشتری ایجاد اعتماد و رضایت بیشتر کرده است. (خرید کتاب مشکلات را شکلات کنید)

تاثیر کرونا بر بیزینس ها

مسیر را عوض کنید اما مقصد را نه

راه رسیدن به مقصد را باید طبق شرایط روز و سپس طبق پیش بینی تقریبی آینده برنامه ریزی کرد. بیزینس پلن شما باید دائما به روز شود و در آن احتمال تغییرات بازار و یک نقشه جایگزین برای تغییر در یک قسمت برنامه حضور داشته باشد.

ضرورت داشتن بیزینس پلن در چیه؟

با نوشتن اهداف و مراحل پیشرفت کار شما تصور واضحی از مسیرتان خواهید داشت و به این ترتیب خیلی از باگ های موجود قبل از ران شدن بیزینس گرفته خواهند شد. علاوه بر آن شناخت دقیق رقبا و تحلیل بازار بر اساس شرایط موجود اعم از سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، جغرافیایی ، فرهنگی و … یکی از مهمترین قسمت های بیزینس پلن است و مراحل پیشرفت کار را حداقل تا یک سال آینده مشخص میکند.

تاثیر کرونا بر بیزینس ها

رقیب کیه؟

هدف ما از بیزینس باید رفع یک مشکل از بازار هدف ( target market ) باشد. رقبای ما سازمان ها و بیزینس هایی هستند که بازار هدفشان با ما مشترک است و همان نیازی را رفع میکنند که ما میکنیم. ما در مقابله با رقبا باید مزیت رقابتی خود را پیدا کنیم. مزیت رقابتی به زبان ساده یعنی مشتری به خاطر چه خدمات یا امتیازی حاضر است ما را به رقیبمان ترجیح دهد. یک بار باید نقاط ضعف و قوت رقبا را بسنجیم و مزیت رقابتی مان نسبت به رقیب را مشخص کنیم و بار دیگر بدون در نظر گرفتن رقبا تارگت مارکت مخصوص به خودمان را بر اساس محصول یا خدماتی که ارائه میدهیم ایجاد کنیم.
در بررسی رقبا باید به چهار مورد منطقه جغرافیایی ، استراتژی ورود به بازار ، شبکه های توزیع و بازخورد مشتری دقت کرد.

تاثیر کرونا بر بیزینس ها

نون به نرخ روز بخورید

خدماتی که شما ارائه میدهید باید دقیقا با نیاز روز تارگت مارکت شما یکسان باشد. در بررسی نیاز های تارگت مارکت باید به تغییر قدرت خرید ، خدمات افزوده رقیب هنگام بحران اقتصادی و چگونگی سرویس دهی به مکان های کم امکانات(شهرستان ها) توجه کنید. در شرایط بحرانی توجه شما به نیاز های جدید تارگت مارکت اعتماد سازی خواهد کرد و روی برندینگ شما تاثیر فوق العاده ای خواهد گذاشت.
امیدواریم از مقاله امروز دوجلدی لذت برده باشید. شما میتوانید موضوعی را که علاقه دارید راجع به آن بیشتر بدانید ، در قسمت نظرات به ما پیشنهاد کنید تا در آینده به آن بپردازیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن